Parmak izi sistemleri nasıl çalışır? Avantajları nelerdir?

Parmak izi okuyucu sistemleri son yıllarda en çok kullanılan biyometrik tanıma sistemi haline gelmiştir. Bunun en önemli sebeplerinden birisi kesinlikle değiştirilmez ve kopyalanamaz bir algoritmaya sahip olmasıdır. Parmak izi okuyucuların içinde bir sensör bulunur. Bu sensör sayesinde kişi parmak izini bıraktığında sensör kişiyi doğru olarak tanır.
Parmak izini tanıma işlemi 1 saniye gibi çok kısa bir sürede gerçekleşir. Parmak izi sistemleri yüksek güvenlik sağlayan bir sistem olarak öne çıkmaktadır. sisteminde kişinin giriş ve çıkış bilgileri bir yazılım sayesinde otomasyon programına kayıt edilir ve buradan takibi yapılır. Parmak izi okuma sistemleri hızlı yanıt süresi, kapasite sorunu olmaması ve düşük maliyeti sayesinde en çok tercih edilen sistem haline gelmiştir.

Gündelik hayatta pek çok işlemin parmak iziyle yapılıyor olması insanlar için büyük bir kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Parmak izinin kullanımı gün geçtikçe daha da artmaktadır. Bu cihazlar özellikle ofis ortamında çalışan insanlar tarafından daha fazla ilgi görmektedir. Parmak izi cihazlarının kullanımı ilerleyen yıllarda gelişen teknoloji ile beraber tamamen hayatımıza girmesi tesadüf olmayacaktır.

PARMAK İZİ OKUTMA açıklama ile ilgili görsel sonucu

Parmak İzi Okuyucu Sisteminin Sağlayacağı Avantajlar

Parmak izi okuyucu cihazlarımız, parmaklarda bulunan girinti ve çıkıntıların ölçümlerini yapar. Parmak izlerinde yer alan noktaların birbirine olan uzaklıkları da hesaplanır. Bu sayede bir şifreleme algoritması oluşturulur.

Personeller ya da geçişine izin verilen kişiler, cihaza parmak izlerini okuttukları zaman şifreleme algoritması devreye girer ve kayıtlara bakılarak eşleştirme işlemi yapılır. Bu sayede kişinin parmak izi tanımlaması yapılarak geçişine izin verilir ya da geçişi engellenir.

Son derece teknolojik bir sistem olan parmak izi okuyucu ile kısa sürede personel geçişleri yapılabiliyor. Hem zamandan hem de iş gücünden tasarruf sağlanırken, bir yandan da ekonomik avantaj elde ediliyor. Bunun dışında firmanızın güvenliği de sağlanmış oluyor.