Otopark sistemi, otoparklara giriş ve çıkış yapacak olan araçları kontrol edebilmeniz ve ayrıca otoparkların güvenliğini sağlayabilmeniz için kullanılan sistemlerdir. Otopark sisteminde kullanılan araçlar; bariyer, bariyer kolu oturtma çatalı, emniyet fotoseli, flaşör lamba, uzaktan kumanda alıcı ünite, uzaktan kumanda, anten, etiketler ve otopark takip yazılımıdır. Özellikle günümüzde apartmanlarda ve sitelerde çokça tercih edilen otopark sistemi, girişlerine ve çıkışlarına onay vermiş olduğunuz araçları takip edebilmenizi sağlamaktadır. Otopark sistemini HGS ve OGS olarak da kullanabilmek mümkündür. Peki nasıl? Şöyle ki; öncelikle otoparkların girişlerine ve çıkışlarına elli metrelik mesafeye kadar okuma yapabilen UHF antenlerin montajı yapılmalıdır. Geçişlerine izin verilecek olan araçlara da kâğıt ya da plastik etiketlerin tanıtılması gerekmektedir. Plastik etiketler araçların plakalarına takılmakta olup kâğıt etiketler ise camlarına yapıştırılmaktadır. Bu etiketler araç üzerine konulduktan sonra öncelikle etiketlerin araç bilgileri ile (kimin, plaka, ruhsat vs. bilgiler) antenlere tanıtılması gerekmektedir. Bu tanımlamadan sonra bu bilgiler, otopark sistemi paneline gönderilir. Bu işlem Tcp-Ip bağlantısı ile yapılmaktadır. Tüm bu işlemlerden sonra otopark sistemi kullanıma hazır olmaktadır. Araçlar otoparkın girişlerine geldiklerinde geçiş yapmak isteyen aracı otopark sistemi anteni görür. Anten aracı gördükten sonra eğer aracın üzerinde yer alan etiket tanımlı ise aracın geçişine izin verilmektedir. Eğer etiket tanımlı değilse de aracın geçmesine müsaade edilmez ve bariyer kolu kalkmayacaktır.

OTOPARK SİSTEMİ ile ilgili görsel sonucu

Peki bu güvenli otopark sisteminde kullanılmakta olan bariyerler ne kadar sağlam ne kadar hızlı ve ne kadar ucuz? Perkotek Teknoloji ailesi olarak Avax otopark sistemi Türkiye dağıtıcılığını yapmaktayız. Yani sağlam ve kaliteli bariyerleri Türkiye’ye biz dağıtmaktayız. Bu yüzden fiyata gelince ilk el olduğumuz için her zaman en uygun fiyat söz konusudur. Zaten Avax markası da kaliteli ve sağlam bariyer üretimi yapmaktadır. Bunu memnun müşteri referanslarımızdan ya da gelip bariyerlerimizi görerek öğrenebilirsiniz.

Otopark sistemi bariyerlerinin özelliklerine gelecek olursak… Avax otopark sistemi bariyerlerinin akıllı kol uzunlukları, 3 metre, 5 metre, 6 metre ve ara uzunluklarda değişiklik göstermektedir. Yani giriş alanında ne kadar bir uzunluk olursa olsun, geçiş yapabilmek için bariyerlerin kol uzunlukları ile oynamak mümkündür. Ayrıca bu bariyerleri uzaktan kumanda ve buton ile de kontrol edebilirsiniz. Uzaktan kumanda kontrolünde araç geçişi sırasında bariyer kolunun altında herhangi bir cisim duruyorsa, kol tetiklense dahi güvenlik sensörü, kolun yukarı yahut aşağı hareket etmesini engelleyecektir. Buton kontrolünde de aynı özellik geçerlidir.